Joga dla początkujących, czyli buduj siłę mięśni przez medytację
Joga tradycyjna pochodząca z Indii i Himalajów jest świetnym sposobem przeciwko różnym dolegliwościom oraz zmęczeniu i zdenerwowaniu. Pomaga walczyć z depresją, nerwicami, stresami i nadwagą. Joga z asanami, mudrami i bandhami wzmacnia mięśnie ciała, odchudza, uspokaja emocje i eliminuje stres. Joga na poważnie to indyjski system filozoficzny oraz rodzaj aktywności fizycznej i psychofizycznej w komplecie.
Joga tradycyjna w Indiach |
Asany, jeden z ośmiu głównych działów ćwiczeń, polegają na wykonywaniu określonych pozycji ciała pod okiem doświadczonych instruktorów, trenerów, a najlepiej aćarjów (przedstawicieli tradycyjnych szkół jogicznych). Można praktykować jogę w domu oraz klubach sportowych, chociaż często zajęcia jogi odbywają się w różnych wynajętych na ten cel salach spełniających kryteria dobrej wentylacji, dostępu świeżego powietrza, miłej i przytulnej atmosfery, typowo indyjskiego wystroju sali dharmy - miejsca ćwiczeń (dharmaśalah). Ćwiczenia najlepiej wykonywać każdego dnia z rana po przebudzeniu, a także wieczorem, w porze zmierzchu.
Jak zacząć ćwiczenie jogi?
Joga jest tym rodzajem aktywności, którą może wykonywać każdy z nas, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Także osoby z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi (np. otyłością lub cukrzycą) mogą spróbować jogi i często odnoszą korzyści. Warto zacząć od podstawowych pozycji (asan medytacyjnych, zwykle siedzących), które znajdziemy nawet w Internecie, ale ktorych bezpieczniej i praktyczniej nauczyć się od aćarjów jogi, nauczycieli lub instruktorów. Pamiętajmy, że joga to nie tylko rodzaj ćwiczeń fizycznych, ale również system filozoficzny, system treningu psychofizycznego, metod uzdrawiania, relaksacji i medytacji. Podczas treningu czy warsztatu jogi powinniśmy się z czasem wyciszyć, odstresować, uleczyć z wielu dolegliwości i w końcu także poddać medytacji w jej właściwym sensie dhjany.
Strój to podstawa
Do ćwiczenia jogi niezbędny będzie wygodny luźny strój oraz ekwipunek. Należy zaopatrzyć się w luźne i przewiewne ubrania, np. bawełnianą koszulkę, luźny dres, swobodne spodnie - żadnych obcisłych strojów ani kombinezonów pływackich. Ubiór nie może ścisle przylegać do ciała, dzięki czemu będziemy mogli precyzyjnie wykonać wszystkie pozycje i zachowac wentylację skóry. Ważna jest też luźna i przewiewna bielizna, dla kobiet zwykle swobodny biustonosz sportowy (utrzymuje biust). Ponadto podstawowym narzędziem do ćwiczenia jogi jest mata lub naturalny bawełniany koc. Mata powinna być cienka i miękka, ale nie może się ślizgać po podłodze, nie może być wykonana z tworzyw sztucznych, które są toksyczne. Ćwiczenia zawsze należy wykonywać boso, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać równowagę oraz pobudzić krążenie organizmu. Ewentualnie możemy użyć bardzo cienkich skarpet z naturalnych tkanin (bawełna, bambus itp.). Ćwiczenie na matach z tworzyw sztucznych, cwiczenie w strojach z tworzyw sztucznych - oznacza zasadniczą niekompetencję i ignorancję czy nieudolność instruktora, który na takie niszczące zdrowie uczestników ekscesy pozwala. Lepiej od kogoś takiego trzymać się z daleka!
O czym należy pamiętać podczas ćwiczenia jogi
W praktykowaniu czy trenowaniu jogi obowiązkuje kilka ważnych zasad. Po pierwsze regularność, gdyż aktywność jedynie raz w tygodniu przez godzinę nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Przy intensywnym ćwiczeniu samych asan należy pamiętać o rozciągającej ciało rozgrzewce zwanej w jodze pawana muktasaną (ruchy okrężne kończyn), jednak nie musi być ona intensywna. Bardzo ważny jest oddech: głęboki, równomierny i świadomy, dobrze skoordynowany z ruchami ciała. Przed ćwiczeniem w domu, należy dokładnie zapoznać się z każdą pozycją u instruktorów czy nauczycieli na warsztatach lub cotygodniowych zajęciach. Nieumiejętny trening asan robionych gimnastycznie jak na lekcjach wf na podobieństwo zachodniej gimnastyki może bowiem spowodować kontuzje, a zasadniczo, metodyka ćwiczenia asan jest zupełnie inna niż typowa akademicka gimnastyka sportowa. Najlepiej trenować każdego dnia po przebudzeniu. jednak w porze wieczorowej także jest dobry czas na ćwiczenia. Dzięki temu uzyskamy najlepsze efekty i pobudzimy organizm do działania. Generalnie, należy unikać intensywnych ćwiczeń i treningów fizycznych w czasie określanym jako rahukala, który można odczytać z aplikacji Horacal na smartfonach z Androidem.
Joga nad Gangesem w Indiach |
Joga ćwiczona w domu
Jeśli decydujemy się na uzupełniające regularne lekcje u nauczyciela treningi w domu, wyznaczmy sobie odpowiednią przestrzeń do ćwiczeń, miejsce i czas. Warto pytać lokalnych nauczycieli i instruktorów czy udzielają indywidualnych lekcji do ćwiczenia w domu, co jest normalnym w Indii. Wystarczy zwykle fragment podłogi w przestronnym i jasnym pomieszczeniu. Niech nie przeszkadzają nam meble, chłód czy elementy wystroju wnętrza - zawsze można przestawić stół czy inny zawadzający mebel, a czasem można meble wykorzystać jako pomoc naturalną do ćwiczeń. Otwórzmy okno aby ćwiczyć z dostępem świeżego powietrza, szczegółowo zaplanujmy kolejność pozycji, dobierzmy luźną i swobodną odzież, która nie może ani uciskać ani ściśle przylegać do ciała. Sportowe kostiumy gimnastyczne generalnie nie nadają się do ćwiczeń jogi. Na czas treningu warto wyłączyć telefony i smartfony oraz komputery i sieci wi-fi, żeby nikt nam nie przeszkadzał, a także, aby nie przenikało nas zbytnio silne pole własnego sprzętu radiotelefonicznego (wi-fi, komórki, gps etc). Do ćwiczenia jogi możemy zaprosić kogoś bliskiego, np. współmałżonka, dzieci, znajomych. Trening w parze pozwoli na wykonanie jeszcze większej liczby pozycji i ich układów, jeśli chodzi o same asany, ale także wzmacnia siłę afirmacji czy medytacji robionych wspólnie.
Ćwiczmy jogę z innymi
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z jogą będą zajęcia w klubie sportowym lub wyjazd na łykendowy trening jednej z tradycyjnych odmian klasycznej jogi z Indii czy Himalajów. Pod okiem doświadczonego instruktora dowiemy się, jak prawidłowo wykonywać odpowiednie pozycje, asany, mudry i bandhy, ćwiczenia oddechowe oraz proste techniki koncentracji. Ćwiczenia bez pranajamy (oddychania), pratjahary (ćwiczenia zdolności psychofizycznych) i metod relaksacji oraz koncentracji (dharana) na pewno nie są jogą! Pozwoli to nam na uniknięcie błędów i kontuzji. Dodatkową korzyścią jest większa motywacja, gdyż ćwiczenia grupowe mobilizują do działania, do nauki i praktyki. Lokalnie, wybierzmy miejsce treningowe, w którym będziemy czuli się swobodnie, a zajęcia będą się odbywały minimum dwa razy w tygodniu, dojazd czy dojście jest łatwe i nie nastręcza trudności. Jeśli nie możemy tak często uczęszczać na jogę grupową, warto uzupełnić trening indywidualnymi ćwiczeniami w domu, a grupowo korzystać z treningów wyjazdowych sobotnio-niedzielnych, raz na miesiąc czy raz na sześć tygodni.
Joga w plenerze
Relaksująca i wyciszająca joga coraz częściej praktykowana jest w plenerze, podobnie jak ma to miejsce w Indiach! Instruktor czy Mistrz Jogi zwykle zasiada i pokazuje czy objaśnia ćwiczenia pod wielkim starym drzewem, chociaż w Polsce nie jest o takie zbyt łatwo. Dobre lokalne, cotygodniowe zajęcia jogi trwają zwykle około 2 godziny zegarowe, gdyż jest to tradycyjny, bardzo dobry czasokres na pojedynczy trening grupowy! W takiej sesji zawsze jest z pół godziny ćwiczeń oddechowych, relaksacji i/lub medytacji - inaczej nie jest to joga i stratą czasu byłoby uczęszczanie na coś co nie spełnia kryteriów treningu jogi. Proszę pamiętać, że lepiej jest ćwiczyć stojąc boso na trawie czy piasku, niźli na szkodliwej i niszczącej zdrowie plastikowej macie. Oryginalna, prawidłowa mata do ćwiczenia jogi jest wykonana z trawy kuśa - z naturalnego materiału i tylko na tak naturalnej macie czy naturalnym kocu wykonuje się ćwiczenia jogiczne.
Powitanie Słońca
Proszę także pamiętać, że zestaw ćwiczeń znany jako Powitanie Słońca, Surya Namaskar/am nie jest de facto zestawem ćwiczeń tradycyjnej jogi - jest zestawem ćwiczeń dla adeptów sztuk walki kalaripayat związanych z tradycjami indyjskich kultów słońca i zawsze musi być wykonywany z odpowiednimi do każdej pozycji mantrami, a także zawsze stojąc twarzą w kierunku Słońca!
Wolszczak pięknieje dzięki jodze
Grażyna Wolszczak skończy w 2016 roku 58 lat, ale nie zamierza poddawać się upływowi czasu. Piękna aktorka znalazła sposób, aby jej ciało wciąż było młode i jędrne. I wcale nie chodzi tu o zabiegi upiększające w gabinetach odnowy biologicznej. Grażyna Wolszczak wróciła do uprawiania jogi, która jest znacznie tańsza i efektywniejsza.
– Odkryłam ją już wiele lat temu i to jest taka forma aktywności fizycznej, która najbardziej mi odpowiada – zwierza się nam Grażyna Wolszczak.
– Każdy lubi co innego, a joga jest dla mnie optymalna. Po latach zmagania się ze sobą i usiłowania powrotu mam nadzieję, że wróciłam już do niej na dobre – zapowiada w rozmowie z nami gwiazda „Na Wspólnej”.
Mylił się jednak ten, kto myślał, że zajęcia z jogi to sama przyjemność czy mistyczna ekstaza w odlocie. – Wszystkim się wydaje, że joga to są tylko jakieś relaksacyjne historie, a tak naprawdę to jest intensywna praca z całym ciałem i po każdych zajęciach człowiek się ledwo rusza, bo są zakwasy i wszystko to, co towarzyszy takiemu mocnemu wysiłkowi. Dotyczy to całego ciała, każdego mięśnia od stóp do głów – tłumaczy pani Grażyna.
Okazuje się, że spadek wagi wcale nie jest nadrzędnym celem aktorki i ma inne priorytety. – Moim celem jest utrzymanie szeroko pojętej sprawności. Chcę trzymać siebie i moje ciało w formie – zapewnia nas. Patrząc na Wolszczak, trzeba przyznać, że efekty są imponujące!
Joga to ćwiczenia psycho-fizyczne, zatem dbanie o sprawność zarówno ciała, jak i umysłu czy psychiki, a głębiej także rozwój duchowy.
LINKI
Informacje o wielu rodzajach treningu jogi i medytacji w Polsce znajdziesz tutaj:
Odwiedź stronę poświęconą Wiedzy Duchowej na portalu społecznościowym Facebook:
https://www.facebook.com/Hridaya.Wiedza.Ezoteryczna/
https://www.facebook.com/Hridaya.Wiedza.Ezoteryczna/
Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuń